بورس اوراق بهادار چیست؟


بورس اوراق بهادار بازار رسمی برای پذیرش شرکت ها و معاملات خرید و فروش سهام آنها با توجه برضوابط، مقررات و قوانین است این بازار، محلی برای خرید و فروش کالا می باشد. این کالاها در بورس به دو دسته کالاهای فیزیکی و کالاهای قراردادی یا کاغذ های قابل معامله تقسیم می شود. تعیین قیمت در این بازار بر اساس عرضه و تقاضا صورت می گیرد. و به عنوان بازاری که اوراق بهادار مختلف، از جمله سهام، اوراق مشارکت، و اوراق مشارکت تحت شرایط خاص، در آن معامله می‌شود، شناخته میشود بازار اوراق بهادار در واقع مكمل بخش بانكي در تأمين نيازهاي مالي بنگاههاي خصوصي و دولتي مي‌باشد. وجود يك بازار اوراق بهادار كه در چارچوب قوانین فعالیت می‌کند، مي‌تواند در تخصيص بهينه منابع مالي عمل نمايد.وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم‌آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر فعالیت‌های، بازار واعضای آن است.

اوراق بهادار

به ابزار مالی دارای ارزش پولی گفته می شود که قابلیت نقل و انتقال دارد این اوراق انواع مختلفی همچون : سهام عادی، سهام ممتاز، حق تقدم، سهام جایزه، اوراق مشارکت، مشتقات، اختیار معامله، قرارداد آتی و صکوک دارد که هریک از آنها دارای ارزش مالی برای مالکانشان هستند.

انواع اوراق بهادار چیست؟

·         سهام یا اوراق حقوق صاحبان سهام

·         اوراق بدهی (قرضه)

·         اوراق مشتقه

ارکان بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار متشکل از چندین ارکان اصلی است که نقش مهمی را در عملکرد و سازماندهی بازار ایفا می کنند

شورای عالی بورس و اوراق بهادار

این نهاد مسئولیت نظارت و مدیریت دقیق سازمان بورس اوراق بهادار را بر عهده دارد در واقع تمام سیاست‌های کلان، اهداف و خطی مشی بازار سرمایه توسط این سازمان تعیین می‌شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار

این سازمان وظیفه نظارت بر اجرای قوانین و مقررات را دارد همچنین نقش اجرایی در مدیریت بازار اوراق بهادار ایفا می کند.

بورس اوراق بهادار تهران

بازاری متشکل و خودانتظام است که اوراق بهادار در آن توسط کارگزاران طبق قانون مورد دادوستد قرار می‌گیرد. ووظیفه ایجاد بازاری کارا و منصفانه را دارد

مزایای بازار بورس و اوراق بهادار

·         پتانسیل سوددهی

·         نقد شوندگی

·         تنوع سرمایه گذاری

·         سرمایه گذاری با سرمایه اندک